ଲୁକ ଲେମେକେତା ଡିଅ ଗାତା
1
1 ତିଅପିଲ, ଆଞ୍‌ ଆମ୍‌ତେ ଆଦର କିବ୍‌କେ । ଆମ୍‌ତେ ଆଞ୍‌ ନି ଚିଟି ଲେକେକେ । ନିଞା ଜା ଜା ଇସେରାନା, ଏରେ ଗାତାରେକି ଲେକେତେ ସୁଗାଇ ଲୁକକି ଚେସ୍‌ଟା କିବ୍‌ସେରକି । 2 ଉନୁକୁଳତାସୁନ୍‌ ଏରେ‌ ସାବୁରିଞ୍‌ କିତିକ ଲୁକକି ଜସେରକି ଆଉ ଡିଅ ଗାତା ଲୁକକିତେ ଗାତାଏସେରକି । ଏରେ ଲୁକରେକି ନିଞ୍‌ତେ ଜା ଜା ଗାତାସେରକି, ଏରେ ସାବୁରିଞ୍‌ କିତିକ ଲୁକକି ଲେକେସେରକି । 3 ଏରେ ସାବୁରିଞ୍‌ ଆଞ୍‌ ଡିଅର ଅଙ୍‌ସେକେ ଆଉ ପଡେସେକେ । ଏତେ ଏରେ ଗାତାରେ ଆମ୍‌ତେ ଆଞ୍‌ ଆଉତରମିଞ୍‌ତା ଡିଅର ଲେକେଅଜ ଡିଅ ମିନା । 4 ଆମ୍‌ ଜା ମଙ୍‌ସେକେ, ଏରେ ସାବୁରିଞ୍‌ ସୁତୁକୁରିଞ୍‌ ଆସିକେ ବୁଲି ଆମ୍‌ କଙ୍‌କଙ୍‌ତେ ଆଞ୍‌ ନି ଚିଟି ଲେକେକେ ।
ଜିକରିଅ ଆଉ ଏଲିସାବେତ
5 ଏରୁଦ ରାଜାରା ଅମଳରା ଜିଉଦା ଦେସଆତେ ଜିକରିଅ ନାଅଁର ମିନଗ୍‌ ନାଗମ୍‌ ଆସିଆନା । ଆର ଅବିୟଆ ଦଳଆ ନାଗମ୍‌ ଆସିଆନା । ଆରା କୁଟୁମର କିଲଙ୍‌ ନାଗମ୍‌ ଆରଣଆ ଗୁତୁର ଲୁକ ଆସିଆନା । ନାଅଁର ଏଲିସାବେତ । 6 ଆରକିଆ ବାନଗ୍‌ ଇସରଆ ସାବୁରିଞ୍‌ ଗାତା ମାନେନମାନ୍‌କିଆ ଆଉ ଆରାକିଆ କିଚି ବାଗି ଗାତା ଆରାସିଆନା । ଆରକିଆ ଇସରଆ ସାମୁରାତେ ନିମୁଳ ଆସିଆନ୍‌କିଆ । 7 ଏଲିସାବେତ ବାଞ୍ଜି ଆସିଆନା ଏତେ ଆରାକିଆ କନନ୍‌ କଞ୍ଚେଲାନ୍‌ ଆଇନମାନ୍‌କି । ଆରାକିଆ ବାନଳଙା ସୁଗାଇ ବଳ ବୟସ ଇସେରାନ୍‌ତେ ।
8 ମିସିଆଁ ମନ୍ଦିର ଆଲୁଙ୍‌ତେ ଉଜା କିକିବ୍‌ତେ ଜିକରିଅଆ ଦଳରାକା ନାଗମ୍‌କା ପାଳି ଅଲଗାନା । ଏତେ ଜିକରିଅ ମନ୍ଦିର ଆଲୁଙ୍‌ତେ ଉଜା କିକିମମାନ୍‌ । । 9 ଏରେବେଳା ଇସରଆ ମନ୍ଦିର ଆଲୁଙ୍‌ତେ ଦୁପ ଡିଞ୍‌ଡିଞ୍‌‌ତେ ଲଟେରି କିବାନ୍‌କିଜ ମିନଗ୍‌ ନାଗମ୍‌ତେ ବାଚେନମାନ୍‌କି । ଏରେଦିନଆ ଜିକରିଅଆ ପାଳି ଅଲଗାନା । 10 ଜିକରିଅ ମନ୍ଦିର ଆଲୁଙାତେ ଦୁପ ଡିଞ୍‌ଡିଞମାନ୍‌ ବଳଆ ସୁଗାଇ ଲୁକକି ବାଏତେ ପାତାନା କିକିବ୍‌ମମାନ୍‌କି । 11 ଏରେବେଳା ପରବୁଆ ମିନଗ୍‌ କବରିଆ ଡେନଜ ଦୁପ ଡିଞ୍‌ଡିଞମାନ୍‌ ଜାଗାରାତେ ଡିଅ ଇତିତା ତଙନାନ୍‌ଜ ଆବ୍‌ଜଏରମାନ୍‌ । 12 ଜିକରିଅ ଜୟଜ କାତିଞେରାନ୍‌ଜ ବେତଙାନ୍‌ । 13 ଏଲେ କବରିଆରେ ଜିକରିଅତେ ଗାମ, "ମେବେତଙାନ୍‌ଡ । ଆମା ପାତାନା ଇସର ଅଙ୍‌ସେକେ । ଆମା କୁଟୁମମ୍‌ ଏଲିସାବେତ ମୁଇଣ୍ଟ କନନ୍‌ ମୁଆଙା । ଆମ୍‌ ଆରା ନାଅଁର 'ଜଅନ' ମିଡିଞେ । 14 ଆମା କନନମା ଲାଗି ଆମ୍‌ ସୁଗାଇ କୁସି ମିନା । ଆର ଜନମ ମିନା ବଳତେ ସୁଗାଇ ଲୁକକି କୁସି ମିନାକି । 15 ଇସରଆ ସାମୁରାତେ ଆର କୁବା ମିନା । ଆର କେଣିସି ମଦ ଦିନମିଞ୍‌ ସୁରୁକା ଆଉର୍‌କେ ଜେନା । ଆର ବୁଇରା ଇତିବ୍‌ଡାତେ ମାସିନା ବଳତେ ଆର ନିମୁଳ ଆତାମାରେ ମରେନା । 16 ଆର ସୁଗାଇ ଇସ୍‌ରାଏଲି ଲୁକକିତେ ପରବୁ ଇସରଆ ସାମୁରବ ମରେନେ । 17 ଉଆଳିରେ ଏଲିଅଆ ଆତାମା ଆଉ ବଳ କୁଇଆନ୍‌ଜ ପରବୁଆ ଆଗିଲାତା ମନା । ଅବାରକି ଆଉ କନନ୍‌ କଞ୍ଚେଲାନ୍‌ଡକି କଲେଜାନ୍‌କିଜ ଆମା କନନମ୍‌ ଆରକିତେ ଡିଅ ସାନ୍ତି ମରେନେ । ଆମାନେକିକି ଲୁକରେକିତେ ଡିଅ ବୁଦି ଡିମିଞେ । ପରବୁଆ ଆସରବ ଡେଙ୍ଗର୍‌ତେ ଲୁକକିତେ ଟିକ୍‌ ମାବ୍‌କିବେ ।"
18 ଜିକରିଅ କବରିଆତେ ଗାମ, "ଆଞା କନନିଞ୍‌ ମିନା ବୁଲି ଆଞ୍‌ ସୁଣିଞ୍‌‌ଡ ଜାଣି କଅଙେ? ଆଞ୍‌ ବୁଡା ଇଆନ୍‌ତେ ଆଉ ଆଞା କୁଟୁମଞ୍‌ ଜ କାଣ୍ଡାଏଅତେ ।"
19 କବରିଆରେ ଜିକରିଅତେ ଗାମ, "ଆଞା ନାଅଁଞ୍‌ଡେ ଗାବିରିଏଲ୍‍ । ଆଞ୍‌ ଇସରଆ ସାମୁରା ତଙନ୍‌ଚେରେ । ଆମ୍‌ତେ ଏରେ ଡିଅ ଗାତା ଗାତାଏତେ ଇସର ଆଞ୍‌ତେ କିନ୍‌ଚେକେ । 20 ଆମ୍‌ ଆଞା ଗାତା ବିସାସ ମା ମିକିବ ଏତେ ଆମ୍‌ କନ୍ଦା ମିନା । ଏଲେ ଆଞା ଗାତା ସାବୁରିଞ୍‌ ସୁତୁକୁରିଞ୍‌ ମିନା । ଏରେ ସାବୁରିଞ୍‌ ମିନା ଅଚତା ଆମ୍‌ ଗାତାଏ ମିରିମା ।"
21 ଏରେବେଳା ଲୁକକି ଜିକରିଅତେ ବାଏତେ ଜଗେସେରକି । "ବିତେ ମନ୍ଦିର ଆଲୁଙାତେ ସୁଗାଇ ରସ ରଏଆନ୍‌" ଗାମକିଜ ଲୁକକି କାବା ଇଆନ୍‌କି । 22 ଜିକରିଅ ବାଏବ ଆରିଆନ୍‌ଜ ଲୁକକିତେ କିଚି ଗାତାଏ ଆରିମାନା ଏତେ ଇତିବ ଟାରେଅଜ ଗାତାଅ । ଆରତେ ମନ୍ଦିର ଆଲୁଙ୍‌ତେ ବିରିକ ଆବ୍‌ଜରମ୍‌ସେରେ ଗାମକିଜ ଲୁକକି ବୁଜିଅକି । ଏରେ ଦିନତାସୁନ୍‌ ଜିକରିଅ କିଚି ଗାତା ଗାତାଏ ଆରିମାନା । 23 ମନ୍ଦିରଆ ସେବା କିକିବା ପାଳିର ଜେଳାଅଜ ଜିକରିଅ ଆରା ଇଞାରବ ଡୁଙ ।
24 କିତି ଦିନକ ଅଚତା ଜିକରିଅଆ କୁଟୁମର ଏଲିସାବେତ କାଣ୍ଡିଞ । ପାଞ୍ଚ ମାସ ଜାକଜ୍‌ ଏଲିସାବେତ ଆଲୁଙ୍‌ତା ବାଏବ ଆରାରିଆନା ଆଉ କେଣିସିଆଡେ ଆଅନ । 25 ଏଲିସାବେତ ଗାମ, "ଲୁକକି ନିନ୍ଦା ଆ‌କିବ୍‌ଡେମେକିକ ଗାମଜ ଇସର ଆଞ୍‌ତେ ଦୟା କିବଜ ଉଣିଞ୍‌‌ଡ କିବ୍‌ସେକିଞ୍‌ ।"
ମରିୟମତେ ଇସରଆ କବରିଆ ଗାତାଅ "ଜିସୁ ଜନମ ମିନା "
26 ଏଲିସାବେତ କାଣ୍ଡିଞଜ ଚଅ ମାସ ଇସେରାନା ଏରେବେଳା, ଇସର ଆରା କବରିଆର ଗାବିରିଏଲତେ ଗାଲିଲି ଅଞ୍ଚଳ ନାଜରିତ ଗଳଆ ମିନଗ୍‌ ସେଲାନ୍‌ଡାଏରାବ କିନ । 27 ଏରେ ସେଲାନ୍‌ଡାଏରା ନାଅଁର ମରିୟମ । ଦାଉଦ ରାଜାରା କୁଟୁମାଳିଆ ଜୁସେପଆ ତୁଲଙ୍‌ ମରିୟମଆ ବାଆଗର ଇତେ ଗାତା ତେଜ୍‌ଚେରାନ୍‌ତେ ।
28 ଇସରଆ କବରିଆର ମରିୟମତେ ଗାମ, "ଇସର ଆମ୍‌ତେ ଡିଅ ଆବ୍‌କମ୍‌ଡର୍‌ଚେକମ୍‌ । ଇସର ଆମା ତୁଲଙ୍‌ ଆସିକେ ।"
29 ମରିୟମ ଇସରଆ କବରିଆରା ଗାତାର ଅଙଜ "ନି ଗାତାରେ ସୁଣିଞ୍‌‌ଡ ମିନା" ଗାମଜ ଚିନ୍ତା କିକିବ୍‌ତେ ଲାଗେଆନା ।
30 କବରିଆରେ ଗାମ, "ଏ ମରିୟମ, ମେବେତଙାନ୍‌ଡ । ଇସର ଆମା ଲାଗି କୁସି ଇରେ । 31 ଜଏ, ଆମ୍‌ ମେକାଣ୍ଡିଞେ ଆଉ ମୁଇଣ୍ଟ କନନ୍‌ ଜନମ ମିକିବେ । ଆରା ନାଅଁର ଜିସୁ ମିଡିଞେ । 32 ଆର ସାବୁରିଞାତାକୁରି କୁବା ମିନା । ଆଉ ସାବୁରିଞାତା କୁବା ଇସରଆ କନନ୍‌ଡ ଗାମକିଜ ଆରା ନାଅଁର ଉରି ମିନା । ଇସର ଆରତେ ଆରା ଅବାର ଦାଉଦ ଡେଗାନା ରାଜା କିମିବେ । 33 ଆର ସୁବୁଦିନ ଲାଗି ଇସ୍‌ରାଏଲି ଲୁକକା ରାଜା ମିନା । ଆରା ରାଇଜର ଆଜେଳାଏକେ ଜେନା ।"
34 ମରିୟମ ଇସରଆ କବରିଆରତେ ଗାମ, "ଆଞ୍‌ ସେଲାନ୍‌ ଆସିକେ, ବା ଇ ଜେନା । ଆଞା ସୁଣିଞ୍‌‌‌ କନନ୍‌ ମିନା?"
35 ଇସରଆ କବରିଆରେ ଗାମ, "ନିମୁଳ ଆତାମା ଆମା ଆଲିଙ୍‌ତେ ଡେମେନା ଆଉ ଇସରଆ ବଳ ଆମ୍‌ତେ ଡାମାଣ୍ଡାନେ । ଏତେ ଜିଏ ଜନମ ମିନା ଆର ନିମୁଳ ମିନା । ସାବୁରିଞ୍‌ ଆରତେ "ଇସରଆ କନନ୍‌ଡ" ଗାମାମ୍‌କି । 36 ଆମା ନିଜ କୁଟୁମାଳି ଲୁକମ୍‌ ଏଲିସାବେତତେ ଜଏ । କାଣ୍ଡାଏ ବଳତେ କାଣ୍ଡିଞ୍‌ଚେକେ । ଳୁକକି ଆରତେ "ବାଞ୍ଜି" ଗାଙ୍ଗାମମାନ୍‌‌କି । ଏଲେ ଏକଳଙ୍‌ ଆର କାଣ୍ଡିଞଜ ଚଅ ମାସ ଇଆନ୍‌ତେ । 37 ଇସର ସାବୁରିଞ୍‌ କିକିବ୍‌ ରିମିମା ।"
38 ମରିୟମ୍‌ ଗାମ, "ଆଞ୍‌ ଇସରଆ ମିନଗ୍‌ ଚାକରାଣି ଆସିକେ । ଆମ୍‌ ଜିମିତି ମେଗାମ୍‌କେ ଆଞ୍‌ତେ ଏରେନୁଣିଞ୍‌ଡ ଇରେମେ ।" ତା ଅଚତା ଇସରଆ କବରିଆର ମରିୟମଆ ସାମୁରତା ଡୁଙ ।
ମରିୟମ ଏଲିସାବେତଆବ ଅନ
39 ଜିଉଦା ଅଞ୍ଚଳଆ ଉଳିରାକାତେ ମୁଇଣ୍ଟ ଗଳ ଆସିଆନା । ମରିୟମ ଆରିଆନ୍‌ଜ ଏରେ ଗଳବ ଅନ । 40 ଜିକରିଅଆ ଇଞାବ ଅନଜ ଏଲିସାବେତତେ ଜୁଆର କିବାନା । 41 ଏଲିସାବେତ ମରିୟମଆ ଗାତାର ଅଙଜ ଇତିବ୍‌ଡାତେ ଆସିଆନା ଉଆଳିରେ କିଜ । ଏରେବେଳା ନିମୁଳ ଆତାମା ଏଲିସାବେତଆ ଆଲୁଙ୍‌ବ ଡୁଇଆନା । 42 ଏଲିସାବେତ ଲିଲାଅଜ ଗାମ, "ସାବୁରିଞ୍‌ ଜୁଆଙ୍‌ଡାଏକା ବିତିରୁ ଆମ୍‌ତେ ଇସର ସୁଗାଇ ଡିଅ କିବ୍‌ସେକମ୍‌ । ଆମା ଉଆଳିମ୍‌ତେ ବି ଇସର ଡିଅ କିବ୍‌ସେକେ । 43 ଆଞ୍‌ ଦନିଅ । ଆଞା ପରବୁଆ ବୁଇର ଆଞ୍‌ତେ ଜଜଏ ଡେଞ୍ଚେରେ । ଆଞା ଲାଗି ନି ଡିଅ ଗଟଣାରେ ସୁଣିଞ୍‌ ଗଟେଅ? 44 ଆଞ୍‌ ଆମା ଜୁଆର ଗାତା ଅଙଜ ଆଞା ଇତିମିଞା ଉଆଳିଞ୍‌ଡେ କୁସି ଇଆନ୍‌ଜ କିଜ । 45 ପରବୁ ଆମ୍‌ତେ ଜା ଜା ଗାତାସେକମ୍‌ ଆମ୍‌ ଏରେ ସାବୁରିଞ୍‌ ମିନା ମେଗାମଜ ବିସାସ ମିକିବ୍‌ସେକେ । ଏତେ ଇସର ଆମ୍‌ତେ ଡିଅ କିବ୍‌କମ୍‌ ।"
ମରିୟମ "ଇସର କୁବା" ଗାମଜ ଇସରଆ ସାମୁରାତେ ଗିତଏଅ
46 ମରିୟମ ଗାମ
"ଆଞ୍‌ ଗାମ୍‌କେ 'ପରବୁ କୁବା ଆସିକେ' । 47 ଇସର ଆଞ୍‌ତେ ମୁକୁଳାଏସେକେ ଏତେ ଆଞା ଆତାମାଞ୍‌ଡେ ସୁଗାଇ କୁସି ଇରେ । 48 ଆଞ୍‌ ଇସରଆ ମିନଗ୍‌ ସାନ ଚାକରାଣି ଇସେରେ । ଆଞ୍‌ତେ ଇସର ମନେ ଅବ୍‌ଳଗ । ଏତେ ଆଞ୍‌ତେ ସାବୁରିଞ୍‌ ଲୁକକି 'ଇସର ଆରତେ ଡିଅ କିବ୍‌ସେକେ' ଗାମାମେକି । 49 ଇସର ସୁଗାଇ ବଳୁଆ ଆସିକେ, ଆର ଆଞା ଲାଗି ଡିଅ କାବା କମ କିବ୍‌ସେକେ । ଆରା ନାଅଁର ନିମୁଳ ଆସିକେ । 50 ଜୁ ଲୁକକି ଇସରତେ ବେତଙ୍‌ଡେ‌କି, ଆରକିତେ ଇସର ସଦାବେଳେ ଦୟା କିମିବେ । ଏରେ ଦୟାରେ ନାତି ପୁତି ଜାକଜ୍‌ ମାସିନା । 51 ଇସର ଆରା ବଳରବ କୁବା କମ କିବ୍‌ସେକେ । ଜୁ ଲୁକକି ଆରାକା ମନରାକାତେ ଗରବ କିବ୍‌ଡେକି, ଏରେ ଲୁକରେକିତେ ଇସର ଆଉବ ନିବ କିବ୍‌ସେକେ । 52 ଇସର ରାଜାକିତେ ଆରକି ଡକସେରାନ୍‌କି ଚଉକିତା ତୁଳିବ ଅରେନ ଆଉ ଗରିବ ଲୁକକିତେ ଆଦର କିବ୍‌ସେକେ । 53 ତିମିଲାଜ୍‌ତା ଲୁକକିତେ ଇସର ଡିଅ ଡିଅ ଗିନିସ ଉରୁର୍‌ତେ ଡିଞଜ ଇତିବ୍‌ ଆବ୍‌ବୁସାଅ । ଏଲେ ଦନି ଲୁକକିତେ ଅଡଙ୍‌ ଇତି କିନ । 54 ନିଞା ଅବାନିଞ୍‌ ଅବରାମ ଆଉ ଆରା କନନ୍‌ କଞ୍ଚେଲାନ୍‌ଡକିତେ ଇସର ଜିମିତି ଗାତାସେର ଏରେ ନୁଣିଞ୍‌ଡ ନିଞ୍‌ତେ ଦୟା କିବଜ ମନେ କିବ୍‌ସେକେ । 55 ଏତେ ଇସର ଇସ୍‌ରାଏଲ୍‌ ଲୁକକିତେ ଦୟା କିବ୍‌ସେକେ । ନିଞ୍‌ ଇସ୍‌ରାଏଲ୍‌ ଲୁକକି ଇସରଆ ଚାକରରକି ନାସିକେ ।"
56 ମରିୟମ ଏଲିସାବେତଆ ତୁଲଙ୍‌ ତିନି ମାସ ରଏଆନ୍‌ ଅଚତା ଆରା ନିଜ ଇଞାରବ ଡୁଙ ।
ଜଅନ ଜନମ ଇଆନା
57 ଏଲିସାବେତଆ ଉଆଳି ଇତେ ଦିନ ଉରିଆନ୍‌ଜ ଆରା ମୁଇଣ୍ଟ କନନ୍‌ ଇଆନା । 58 ଆରା ସାଇରା ଲୁକରେକି ଆଉ କୁଟୁମାଳି ଲୁକରକି ଅଙକିଜୁ ଇସର ଆରତେ ସୁଗାଇ ଦୟା କିବ୍‌ସେକେ । ଏତେ ଆରକି ଏଲିସାବେତଆ ତୁଲଙ୍‌ କୁସି ଇଆନ୍‌କି ।
59 ଉଆଳି ଜନମ ଇଆନ୍‌ ସାତ ଦିନ ଅଚତା ଆଟ ଦିନତେ ଆରକି ଉଆଳିରେତେ ସୁନତ କିକିବ୍‌ତେ ଅନକି । ଅବାରା ନାଅଁର ଜିକରିଅ ଏତେ ଆରକି ଅବାରା ନାଅଁ ଅଳଙ୍ଗର ଡିଞ୍‌ଡିଞ୍‌‌ତେ ମନ କିକିବ୍‌ମମାନ୍‌କି । 60 ଏଲେ ଉଆଳିରା ବୁଇର ଗାମ, "ଜେନା, ଆରା ନାଅଁର ଜଅନ ମିନା ।"
61 ଲୁକକି ଏଲିସାବେତତେ ଗାମକି, "ଆପେଆ କୁଟୁମାଳିପେଆ କାଆରିଆ ଏରେନୁଣିଞ୍‌ଡ ନାଅଁ ଜତେ ।"
62 ଲୁକରେକି "ଉଆଳିରା ନାଅଁର ବିରି ନିଡିଞେ" ଗାମକିଜ ଜିକରିଅତେ ଇତି ଟାରେଅକିଜ ଜିଙକି । 63 ଜିକରିଅ ଲେକେତେ ମୁଇଣ୍ଟ ସିଲଟ ଗାରାନା ଆଉ ଏରାତେ ‘ଆରା ନାଅଁର ଜଅନ’ ଲେକେଅ । ଏରାତେ ଆସିଆନ୍‌କି ଲୁକକି ସାବୁରିଞ୍‌ କାବା ଇନିଞାନ୍‌କି । 64 ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ଜିକରିଅଆ ତମର୍‌ଡତା ଆଉ ଆଇଲାଙ୍‌ଡତା ଗାତା ଆରିଆନା ଆଉ ଇସରତେ ଦନିଅବାଦ ଡିଞ । 65 ସାଇଆ ସାବୁରିଞ୍‌ ଲୁକକି ବେତଙାନ୍‌କି ଆଉ ଜିଉଦା ଅଞ୍ଚଳଆ ଉଳି ଗଳରା ସାବୁରିଞ୍‌ ଲୁକକି ଆରାକା ଆରାକା କଗାତାଆନ୍‌କି । ନି ଗାତାରେ ଅଞ୍ଚଳ ବେଳାମିଞ୍‌ ମାଡେନିଞ । 66 ଏରେ ଅଞ୍ଚଳରା ଜେତେ ସାବୁରିଞ୍‌ ଲୁକକି ଅଙକି ଆରାକା ଆରାକା ମନରାକାତେ ବାବେଅକିଜ ଗାମକି, "ଏରେ ଉଆଳିରେ ବିରି ଇତେ ଅଣ୍ଡେ?" ଆରକି କଙକି ଜୁ ପରବୁ ଇସରଆ ବଳ ସକତି ଉଆଳିରା ସାମୁରା ଆସିକେ ।
ଜିକରିଅ ଇସରଆ ଗାତା ଗାତାଅ
67 ଜିକରିଅ ନିମୁଳ ଆତାମାରେ ଅରେଆନ୍‌ଜ ଇସରଆ ଗାତା ଗାତାଅ ।
68 "ଇସ୍‌ରାଏଲ ଲୁକକା ପରବୁ ଇସର ଡିଅ । ଆର ଆରା ଲୁକରକିତେ ସାଆଜ କିବଜ ମୁକୁଳାଏତେ ଡେଞ୍ଚେରେ । 69 ନିଞ୍‌ତେ ମୁକୁଳାଏତେ ଇସରଆ ଚାକରର ଦାଉଦଆ କୁଟୁମାଳିତା ମିନଗ୍‌ ବଳୁଆ ଲୁକତେ କିନ୍‌ଚେକେ । 70 ସୁଗାଇ ବରସ ଆଗିଲାର ଇସର ଏରେ ସାବୁରିଞ୍‌ ଗାତା ଇସରଆ ଗାତା ଗାତାନମାନ୍‌କି ଲୁକକିତେ ଗାତାସେର । 71 ନିଞା ସୁତୁରୁ ଲୁକକାତା ଆଉ ବାଗି ବୁଜିକିକି ଲୁକକାତା ନିଞ୍‌ତେ ମୁମୁକୁଳାଏ । 72 ଇସର ନିଞା ଅବାନିଞ୍‌କିତେ ଦୟା ଆବ୍‌ଜଏ ଗାମଜ ଗାତାସେର ଆଉ ନିୟମ ସବ୍‌ସେରାନ୍‌ । ନି ଗାତାରେ ଇସର ମନେ ଅବ୍‌ଳଗ୍‌‌ସେକେ ଏତେ ନିଞ୍‌ତେ ମୁମୁକୁଳାଏ । 73 ଇସର ନିଞା ଅବାଞ୍‌ ଅବରାମଆ ସାମୁରାତେ ନିୟମ ସବାନ୍‌ଜ ଏରେ ଗାମ୍‌ସେର । 74 ଇସର ନିଞା ସୁତୁରୁ ଲୁକକାତା ନିଞ୍‌ତେ ମୁମୁକୁଳାଏ ଆଉ ନିଞ୍‌ ସୁତୁରୁ ଲୁକକିତେ ମା ନେବେତଙାନ୍‌ଜ ଇସରଆ ସେବା ନିକିମା‌ । 75 ଏରାଲାଗି ନିଞ୍‌ ସୁବୁଦିନ ନିମୁଳ ନେରଏଆନ୍‌ଜ ଇସରଆ ସାମୁରାତେ ଟିକ୍‌ରେ ଇସରଆ ସେବା ନିକିମା ।"
76 ଜିକରିଅ ଆରା କନନ୍‌ଡତେ ଗାମ, " ‘ସାବୁରିଞାତା କୁବା ଇସରଆ ଗାତା ଗାତାନମାନ୍‌ ଲୁକ’ ବୁଲି ଆମ୍‌ତେ ସାବୁରିଞ୍‌ କମଙ୍‌କି । ପରବୁଆ ଗଟାଙ୍‌ ସାଜାଳେତେ ଆମ୍‌ ଆରା ଆଗିଲାବ ମନା । 77 ଇସରଆ ଲୁକକିତେ ଆମ୍‌ ମେଗାମେ, 'ଇସର ଆପେଆ ପାପ କେମା କିବଜ ଆପେତେ ମୁମୁକୁଳାଏ ।' 78 ଇସର ନିଞ୍‌ତେ ଦୟା କିବ୍‌କେ, ଏତେ ମୁଇଣ୍ଟ ନୁଆ ଦିନ ଡେଗାନ୍‌ ଇସରଆ ଆଲୁଅ ସରଗତା ନିଞା ଆସନିଞ୍‌ବ ଡେମେନା । 79 ଜୁ ଲୁକକି ଗଗଜ୍‌ତେ ବେତଙ୍‌ଡେକି ଆଉ ଇସରତେ ଆକଙକିଜ ଆନ୍ଦାରକରା ଆସିକିକି, ଇସର ଆରକିତେ ଆଲୁଅବ ଡେଙ୍ଗର୍‌ତେ ସାଆଜ କିମିବେ । ଇସରଆ ତୁଲଙ୍‌ ଆଉ ଲୁକକା ତୁଲଙ୍‌ ସାନ୍ତିରେ ରଏତେ ଇସର ନିଞ୍‌ତେ ସାଆଜ କିମିବେ ।"
80 ଉଆଳିରେ କୁବାଏତେ ଲାଗେଆନ୍ ଆଉ ଆରା ଆତାମାର ସୁଗାଇ ବଳ କୁକୁଇତେ ଲାଗେଆନ୍‌ ।ଇସ୍‌ରାଏଲି ଲୁକକିତେ ଇସରଆ ଡିଅ ଗାତା ଗାତାଏତେ ବଳ ସକତି କୁକୁଇ ଜାକଜ୍‌ ଜଅନ ଅଲେଗା ମୁଇଣ୍ଟ ଟାଙ୍ଗାରା ପାଦା ଜାଗାତେ ରଏସେରାନ୍‌ ।